Вид силно подсладен със захарен сироп сладкиш от тънко разточени тестени кори, поставени една върху друга, със счукани орехи между тях, обикновено нарязан на ромбовидни или триъгълни парчета.
Думата баклава е заета от турски език. Среща се още в румънски, руски и сръбски език.
Баница с ореи и заар се казва баклава. Рибарица, Етрополско
Ний зъ Новъ гудинъ винъги прайми баклава. с. Кортен, Новозагорско
Прилагателното име благ е многозначна дума. Освен ‘който се отличава със спокоен нрав и има склонност към обич, състрадание’ в съчетанието благ човек, то означава и ‘сладък на вкус’ в съчетанието благ плод. Като сладки и благи се определят и различните видове баклава. В народните песни можем да срещнем словосъчетанието вечеря татлия, т.е. ‘вечеря със сладко тестено изделие’: „Я си иди, мале, мила мале, па улезни, мале, у одаи, та направи вечера татлия”, с. Жабляно, Радомирско; „Айде, айде, не времи ви много, но ми готви вечеру-татлию, и прай ми каве-шикерлию”, с. Кожници, Трънско.
В Родопите обредната трапеза, с която жените посрещат болестите, за да ги умилостивят, се нарича блага черква. В Средните и Източни Родопи блага черква казват на обичай с жертвоприношение на черни кокошки в събота след Петковден или Архангеловден. Тези примери показват, че сладката храна в българските обичаи се използва за умилостивяване на злите сили и болестите.
В българския език повечето названия за баклава са заети от турски, тъй като и самото тестено изделие е турско. Но в балканската кухня много от ястията стават общи, както и техните названия. Така че днес баклава се приготвя от повечето балкански народи.
Повече информация за произхода, разпространението и примери за всяко едно от диалектните названия.
Произход
Саралията е постна баница, залята със сироп. В областта Боймия (днес извън пределите на България) тя се приготвя традиционно за Бъдни вечер. Названието е заето от турска дума със значение ‘вид сладкиш’.
Разпространение
Санданско; Петричко; Елховско; Тополовградско.
Примери
През деня домакините точат саралия, един вид баница, залята с блага вода. Диалектен архив
Ут куги искам мама да напрай саралия. Диалектен архив
Произход
Названието на този вид баклава идва от начина ѝ на приготвяне. Тъй като се увива и прилича на смок, хората са я нарекли смоци. Наименованието се среща не само за баница с орехи и захар, но и за такава с тиква и захар.
Разпространение
Родопи.
Произход
Думата произхожда от турско прилагателно със значение ‘сладък’.
Разпространение
Сливенско; Самоковско; Радомирско;Софийско; Санданско.
Примери
Татлията ти не е добре напоена. Диалектен архив
Татлията са казува месена баница. Диалектен архив
Готвила ли си сладка вечеря, блага татлия, люта ракия. Диалектен архив
Проектът представя за първи път в България различен подход към изучаването на българското диалектно богатство от деца.
©2021 | Всички права запазени.